Jakie wybrać meble do małego salonu?
Niestety - czasem nie można mieć wszystkiego. I choć to wydaje się oczywiste, to jednak nie zawsze łatwo przychodzi oswojenie się z tą myślą. Dotyczy to także momentów, kiedy przychodzi do wyposażania mieszkania i okazuje się, że nie ma w nim miejsca na wszystko, co chciałoby się zmieścić. Co wybrać, a z czego zrezygnować, by wnętrze było wygodne, funkcjonalne i ładne?
Jakie meble do małego salonu – co wybrać?
Meble do małego pokoju – wielkie wyzwanie! Można powiedzieć, że zaaranżowanie dużego domu czy mieszkania to żaden problem. Zazwyczaj miejsca jest tyle, że zmieści się wszystko, co nie tylko jest potrzebne, ale i po prostu dobrze wygląda, pasuje, będzie służyło dekoracji. Inaczej jest w przypadku małych mieszkań (przy czym warto ustalić, że skupimy się na powierzchni do 50m2), w których liczy się każdy skrawek podłogi czy ściany, trzeba zmieścić wszystko, co niezbędne, a do tego zadbać, by wnętrze było przyjemne, przytulne, wygodne i komfortowe. Jakie meble do salonu wybrać?
Bardzo często w mniejszych mieszkaniach salon pełni funkcję zarówno pokoju dziennego, jak i jadalni i sypialni. Jest więc strefa – nazwijmy to – użytkowa i wypoczynkowa. I właśnie z wypoczynkową bywa największy problem, mimo ogromnego wyboru różnego rodzaju mebli. Na początek warto ustalić, czego oczekuje się od tej strefy, jaki ma cel, czemu ma służyć. Warto też skupić się na tym, jaki preferuje się sposób odpoczywania i jakie najczęściej przybiera się pozycje, bowiem właśnie to będzie decydowało, jaki rodzaj mebli wypoczynkowych wybrać. Do wyboru jest tradycyjna kanapa, narożnik lub fotele.
Kanapa świetnie sprawdzi się wtedy, kiedy w mieszkaniu mieszka mniej osób, a salon nie będzie pełnił funkcji sypialni, ergo kanapa nie będzie służyła jako łóżko. Sofa umożliwi siedzenie kilku osobom, a zarazem nie będzie ograniczała przestrzeni – ma prosty, funkcjonalny kształt – można powiedzieć – prostokąta, więc oba jej boki można zagospodarować poprzez ustawienie przy nich np. komody czy regału. Kanapę można postawić zarówno przy ścianie, jak i na środku salonu, choć w małych pomieszczeniach znacznie częściej wykorzystuje się pierwszą opcję, by zaoszczędzić, a zarazem jak najlepiej zagospodarować miejsce. Sofę łatwo przestawić, w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń ani specjalnych wymogów – wystarczą odpowiednie wymiary ściany. Kanapa umożliwia siedzenie i leżenie, będzie więc wygodna i funkcjonalna.
Narożnik będzie świetną opcją, kiedy salon będzie jednoczenie pełnił funkcję sypialni, a wybrany mebel posiada opcję spania. Będzie zdecydowanie większy od kanapy, dlatego też dobrze sprawdzi się dla większej liczby osób. Nie jest jednak tak ustawny, jak sofa – choć obecnie coraz częściej narożniki stawiane są nie tylko w kątach, ale także na środku salonu, to jednak w małych pomieszczeniach jedynym dobrym ustawieniem będzie właśnie klasyczny róg, bo w jakimkolwiek innym miejscu narożnik będzie ograniczał miejsce. To z kolei wymaga dopasowania ustawienia innych mebli, jak na przykład ławy z telewizorem. Słowem – nie pozostaje zbyt dużo możliwości aranżacyjnych. Oczywiście, jego boki również można zagospodarować, jednak dłuższa część może przysparzać problemów, stąd też narożnik – jak zresztą sama nazwa wskazuje – idealnie sprawdzi się w rogu salonu. Taki rodzaj kanapy będzie bardzo wygodny – można na niej siedzieć, leżeć w różnych pozycjach, a narożne miejsce bardzo często jest ulubionym, bo daje najwięcej możliwości zajęcia komfortowej pozycji.
Jeśli chodzi o fotele – wydają się najbardziej funkcjonalne, ze względu na swój najmniejszy – w porównaniu do sofy czy narożnika – rozmiar. Okazuje się jednak, że ten rodzaj mebli posiada najwięcej ograniczeń. Przede wszystkim – umożliwia siedzenie tylko jednej osobie, więc w rodzinnym salonie powinno się ich znaleźć kilka, co z kolei wymaga większej ilości miejsca. Z drugiej strony – łatwo można je przestawiać, a więc dają wiele możliwości aranżacyjnych. Wadą jest jednak ograniczona możliwość wybierania pozycji – w fotelach można siedzieć lub też na wpół leżeć, co jednak nie jest najwygodniejsze po dłuższym czasie. Oczywiście – fotele mogą mieć różne rozmiary, jednak nie zmienia to faktu, że potrzeba więcej niż jednego, by każdy miał gdzie siedzieć i było też miejsce dla ewentualnych gości. Można także zakupić jeden fotel i kanapę, jednak nie jest to rozwiązanie dla tych, którym zależy na zachowaniu większej przestrzeni. Hitem ostatnich lat są fotele uszaki, które dominują w większości aranżacji. Są wygodne i eleganckie, choć ich masywna forma niestety nie sprawdzi się w każdym wnętrzu, szczególnie, jeśli miejsce jest ograniczone.
Jakie więc wybrać meble wypoczynkowe do małego salonu? Jest to oczywiście kwestia indywidualna, jednak najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się być tradycyjna kanapa, która zapewni wygodne miejsce do siedzenia dla kilku osób, a dodatkowo nie będzie zajmowała zbyt dużo przestrzeni. Narożnik, choć bardziej funkcjonalny, jest też znacznie masywniejszy, z kolei fotele są idealne jako uzupełnienie, nie zaś podstawowy zestaw wypoczynkowy. Sama kanapa także może posiadać funkcję spania, choć zdania na temat wygody spania na tego rodzaju meblach są podzielone. Z pewnością jest ona zależna od sposobu, w jaki rozkłada się sofę. Warto więc stawiać na pojemne meble do małego salonu, które pozwolą na najlepsze wykorzystanie całej przestrzeni.
Funkcjonalne meble do małego pokoju – jaki wybrać styl, by przestrzeń wyglądała lekko, elegancko i stylowo?
Decyzja o zakupie kanapy to dopiero połowa sukcesu. Nie bez znaczenia jest styl, jaki będzie prezentował mebel, bo i tutaj łatwo popełnić błąd, wybierając niby mniejszy, ale jednak masywny i w efekcie dający poczucie zagracenia mebel. Żeby zachować lekkość i przejrzystość wnętrza, bardzo dobrze jest wybierać proste meble o uniwersalnych fasonach. Styl powinien być dopasowany do całości aranżacji, jednak warto postawić na swego rodzaju „bezpieczeństwo” i zachowawczość – wybór zbyt nowoczesnej, fikuśnej kanapy, która będzie przyciągała uwagę może sprawić, że mały pokój stanie się wizualnie jeszcze mniejszy. Z drugiej strony – kanapa powinna dawać poczucie przytulności, wygody i komfortu, więc wybór mebla ze względu na jego lekkość i mały rozmiar też może się okazać nietrafiony – kanapa może się okazać nietrwała, niewygodna i szybko się zniszczyć.
Bardzo dobrym wyborem będą meble w stylu skandynawskim, które doskonale łączą w sobie lekkość, a zarazem swego rodzaju siłę. Zazwyczaj też łączą różne materiały, np. tapicerowane obicie z drewnianymi nogami, co wygląda nie tylko nowocześnie i oryginalnie, ale także elegancko. Taki charakter mebli sprawdzi się w wielu wnętrzach, ma w sobie sporo z uniwersalizmu i ponadczasowości, dzięki czemu kanapa w skandynawskim stylu w zdecydowanej większości przypadków będzie dobrym wyborem. Co ciekawe – wolna przestrzeń pod kanapą to dodatkowe miejsce np. na wysuwany pojemnik, w którym można trzymać koce lub inne tekstylia.
Kanapa do salonu – jedno- czy wielokolorowa?
Kolor kanapy także ma ogromne znaczenie, bo wpływa na swego rodzaju lekkość w odbiorze przestrzeni. Warto zwracać uwagę na jasne, uniwersalne kolory, takie jak popiele i beże. Oczywiście, ważne, by kolor pasował do wnętrza, jednak wybór zbyt ciemnego czy też jaskrawego koloru lub dominującego, rzucającego się w oczy wzoru może powodować efekt przytłoczenia. Z obawy przed „nudą” i „nijakością”, jakie do wnętrza może wnieść lekki, prosty kolor, można go przełamać np. wzorzystym kocem czy poduszkami, które w każdej chwili będzie można zmienić lub ściągnąć.
Nie tylko koc i poduszki, czyli dodatki do kanapy
Jeśli mały pokój nie pozostawia zbyt wiele możliwości i nie ma opcji, by zmieścić w nim np. dodatkowy fotel, można zadbać o kilka drobiazgów, które wynagrodzą jego brak, a zarazem będą bardzo funkcjonale.
- Pufa – może służyć jako dodatkowe miejsce siedzące, podnóżek, a nawet… stolik, jeśli jej powierzchnia jest prosta i gładka. Pufa zajmie mniej miejsca niż fotel, łatwiej też ją przechowywać, jeśli nie zawsze będzie potrzebna.
- Zasłony – warto je dobierać do koloru kanapy lub koca czy poduszek, które będą ją zdobiły. Całość będzie stanowiła miłe dla oka i eleganckie zestawienie. Także inne tekstylia, takie jak bieżnik na komodzie czy podkładki pod talerze można dobrać do kompletu.
- Dywan – tutaj warto pokusić się o kontrast. Jeśli kanapa jest w jasnych kolorach – dywan powinien być ciemniejszy i odwrotnie, by nie stworzyć ciężkiej, jednokolorowej bryły, która optycznie zmniejszy pomieszczenie i będzie robiło przytłaczające wrażenie. Jeśli chodzi o wzór dywanu – warto mieć na uwadze zarówno styl podłogi, jak i resztę tekstyliów i wszystko dobrać tak, by do siebie pasowało.
Mały salon – duże wrażenie!
Mały salon nie oznacza małych możliwości – wręcz przeciwnie. To, że istnieją ograniczenia podyktowane przez metraż nie znaczy, że trzeba rezygnować z dobrego stylu czy wygody. Odpowiednie meble wypoczynkowe i dodatki sprawią, że pokój nabierze charakteru, a zarazem pozostanie przestronny i każdemu jego użytkownikowi będzie w nim miło i przytulnie. Dobrze pamiętać o umiarze i kompromisach – nie warto upierać się przy swojej pierwszej myśli lub podążać za marzeniem o posiadaniu innego rodzaju mebla, bo może to skutkować złym efektem, zagraceniem pomieszczenia i po prostu źle wydanymi pieniędzmi. Podczas planowania aranżacji warto być otwartym, zapoznawać się z różnymi propozycjami i opcjami oraz poszukiwać inspiracji, a także rozrysować sobie planowaną aranżację, zanim jeszcze dokona się zakupów. Najważniejsze, by szukać takich rozwiązań, które sprawią, że spędzanie czasu w domu będzie prawdziwą przyjemnością i idealnym relaksem.